Ar reikia keisti sausą maistą ir kaip dažnai?

Išrinkote geros kokybės maistą savo šuniui ir tai jau viskas kuo jūs jį maitinsite visą laiką, tiesa? Iš tikro, tai ne. Keisti šuns maistą jūs turėtumėte periodiškai, nes tam yra net keletas svarbių priežasčių:

 

 

  • Šunys (tiesą sakant, visi žinduoliai) turi vartoti skirtingų rūšių maistą tam, kad jų organizmas galėtų pasisavinti skirtingų vitaminų bei mineralų. Jie nėra „suformuoti“ taip, kad galėtų ėsti tik vištieną, tik jautieną arba bet kokią kitą tą pačią maisto rūšį amžinybę. Maisto keitimas, ypač maisto sudedamųjų dalių keitimas, padeda organizmui gauti medžiagų ir mineralų įvairovę.
  • Nėra tokio vieno vienintelio šunų maisto, kad jame būtų visko, o šėrimo laikotarpiai, kai maisto medžiagos yra įsisavinamos, tęsiasi tiktai šešis mėnesius. Taigi, periodiškas maisto keitimas padeda užtikrinti, kad, laikui bėgant, nebus konkrečių maisto sudedamųjų dalių nepakankamumo ar pertekliaus.
  • Įvairovė yra gyvenimo prieskonis. Kas norėtų valgyti tą patį maistą kiekvieną dieną? Ar jūs taip galėtumėte? Ištisus mėnesius ar metai iš metų? Maitindami šunį vis kitokiu maistu užtikrinsite, kad jam maistas neatsibos ir jis netaps nevalgus. Šuo netaps pernelyg išrankiu, nes mes kalbame apie periodiškus pakeitimus, o ne apie tai, kad kaskart duoti kažką naujo ar paskaninti tam, kad privilioti šunį prie vakarienės, jei jam nepatinka patiektas maistas.

  Ir visų svarbiausia:

  • Tai padeda išvengti alergijų. Išskirtiniais atvejais jūsų šuo gali būti kažkam alergiškas, bet tai yra išskirtiniai atvejai – didžioji dauguma alergijų formuojasi su laiku. Žinomiausias būdas formuoti alergiją, pavyzdžiui vištienai, yra ją vartoti (duoti šuniui) ilgą laiką. Ne sutapimas, kad dažniausi alergenai yra tie ingridientai, kurie pastoviai buvo jūsų šuns maiste, kuriuo jis buvo šeriamas daugelį metų. Pagal šių dienų mitybos specialistų patarimus, duodant įvairesnį maistą ar maisto produktus nuo mažens, galima išvengti alergijų formavimosi (šis patarimas taip pat taikomas ir žmonėms).

  Bendrieji alergijų požymiai yra odos niežėjimas, raudonos niežtinčios letenos, kojų/letenų kramtymas ir laižymas, ausų infekcijos, odos infekcijos, kurios gali išnykti geriant antibiotikus, bet gan greitai vėl atsinaujinti.

  Visa tai rodo, kad kas tam tikrą laiką reikia keisti duodamą maistą, t.y., keisti maistus, kad pagrindinė ingridientų sudėtis būtų skirtinga. Be kita ko, bus labai mažai naudos, jei, pavyzdžiui, vieną maistą su vištiena pakeisite kitu maistu taip pat su vištienos sudėtimi. Jei maisto pagrindinė sudedamoji dalis buvo vištiena, būtų daug geriau ir naudingiau, jei naujo maisto pagrindinė sudedamoji dalis būtų aviena ar kalakutiena, žuvis, jautiena ir t.t., ir, kad kiti pagrindiniai ingridientai taip pat būtų įvairesni.

  Ar kiekvieną kartą, kai keičiu maistą, reikia rinktis ir naują gamintoją?

  Ne, nebūtinai. Išnagrinėkite gamintojo, kurį esate išsirinkę, siūlomas formules. Kas skiriasi? Jei skiriasi tik pagrindinio ingridiento sudedamoji dalis, t.y., mėsa, tada keičiant maistą reiktų rinktis ir kitą gamintoją. Jei skiriasi ir daugelis kitų pagrindinių sudedamųjų dalių – ieškoti kito gamintojo nėra būtina. Pagrindinė mintis, dėl ko turite keisti savo šuns maistą yra ta, kad jūsų šuo gautų įvairių aukštos kokybės maisto sudedamųjų dalių.

  Nepamirškite, kad keičiant maistus, savaitę ar daugiau, reikia maišyti senąjį maistą su nauju. Pradėkite nuo tokio santykio: 25% naujojo maisto ir 75% senojo maisto. Tokia proporcija maitinkite dvi ar tris dienas ir, jei jūsų šuo į tai reaguoja normaliai, t.y., nesituština per minkštai, neviduriuoja, jam nepučia pilvo – galite pakeisti proporciją į 50/50. Vėlgi, tokia proporcija maitinkite keletą dienų ir po to pakeiskite į 75/25 proporciją. Galiausiai, po keleto dienų, duokite 100% naujojo maisto. Jei kuriame nors etape pastebėsite, kad šuniui pučia pilvą ar jis viduriuoja, nedidinkite naujo maisto proporcijos kol viskas susitvarkys ir jūsų šuo jausis gerai. Jei nekyla jokių problemų, tai perėjimas prie naujojo maisto užtruks apie 7-10 dienų.

  Ar keičiant maistus mano šuo netaps išrankus?

  Ne. Labiau tikėtina, kad tai duos priešingą rezultatą – šuo turės norą ėsti. Kiek ilgai jūs mėgtumėte tą patį maistą? Maisto keitimas kas mėnesį, kas du ar kas tris mėnesius nepadarys jūsų šuns išlepusio ar irzlaus. Kas jūsų šunį daro išrankiu ir išlepusiu? Šunys, kaip ir maži vaikai, labai greitai supranta, kad jiems atsisakius valgyti paduotą maistą, šeimininkas pagamins kažką skaniau (t.y., duos maisto nuo stalo) – tuo labiau, jei jūs nuolat taip darysite. Vietoj to savo šunį turėtumėte šerti nustatytu laiku ir, jei šuo nesuvalgo maisto per 20 min., paimti dubenį bei jokiu būdu daugiau nieko nesiūlyti (pvz., neduokite skanėstų), o sekantį kartą maitinti tik tuomet, kai ateis tam nustatytas laikas (pvz., jei atsisakė ėsti vakare, sekantis maitinimas turėtų būti ryte).

  Ar dar yra kitų privalumų, keičiant maistus?

  Taip! Periodiškas maisto keitimas reiškia, kad jūs žinote kas tuo metu yra prieinama rinkoje. Šunų maistas nėra nekintamas mokslas ir, reikia atkreipti dėmesį į tai, kad šunų maistas yra nuolat tobulinamas. Šunų maistai, kurie kartą buvo vieni iš geriausių tuo metu, po kurio laiko gali jau nebūti aukščiausioje vietoje – t.y. buvo „aplenkti“ ir atsirado geresnių (tai yra gerai, nes žvelgiant į istoriją, šunų maistas anksčiau tikrai nebuvo toks kokybiškas!).

  Mes visi esame sutikę žmonių, kurie tvirtai tiki, kad „X gamintojas“ yra pats geriausias  ir savo augintinius tuo maistu šeria ištisus 15 metų bei visiškai nieko nežino apie naujus produktus ir gamintojus. Taip, prieš 15 metų „X gamintojo“ produktai gal ir buvo patys geriausi, bet dabar „X gamintojo“ produktai gali būti žemiausioje vietoje ir ne tokie kokybiški, lyginant su šiuo metu siūlomais produktais.

  Tikėtina, kad maistai, kuriuos šiuo metu mes rekomenduojame (pastaba: rekomenduoja Dog Food Analysis internetinis puslapis) kaip pačios aukščiausios klasės, po tam tikro laiko gali būti „aplenkti“, t.y., jų gali atsirasti dar aukštesnės ir geresnės kokybės. Tai yra geros naujienos jums ir jūsų šuniui. Nepatekite į spąstus ir nemanykite, kad tai, kas dabar yra geriausia ir prieinama, bus geriausia visada. Taip nebus (bent jau mes nuoširdžiai tikime, kad taip nebus).

Straipsnis parengtas pagal www.dogfoodanalysis.com

 Originalų straipsnį anglų kalba galite rasti čia:

http://www.dogfoodanalysis.com/how-often-should-i-change-foods.html

 

Be Sociable, Share!

4 Responses to Ar reikia keisti sausą maistą ir kaip dažnai?

 1. Liepa B. says:

  Reikia rinktis ,,Hermans”

 2. a says:

  Noriu paklausti kokiu maistu maitinate savo vestukus?

 3. Goldfish says:

  Nėra taip, kad vienas maistas tiktų visiems vestukams. Pažiūrėkite statistiką prie balsavimų apie maistus, nors kiek ir senoka jau statistika, bet galėsite orientuotis ko ieškoti. Svarbiausia žiūrėkite maisto sudėtį, o po to tik bandant nuspręsite ar tinka maistas jūsų vestukui.

 4. Indra says:

  Prancuzu buldogas yra labai alergiskas:( ilgai vargau kol a ti taikiau maisteli , tai specific firmos su lasisa..jau valgo ta pati 4 men tad galvoju kuom bandyti pakeisti ir ar reikia keisti?

Komentuoti